Czy 2020 będzie dobry dla ogób które chcą zbadać swoje serce? - uroda

UKG serca cieszyn

Jest z reguły podstawowym zabiegiem który

Badanie EKG nie jest skomplikowanym badaniem. Jest z reguły podstawowym zabiegiem, który wykonywany jest w diagnostyce chorób serca. Jest to nieodzowna czynność do rozpoznania choroby związanej z naszym sercem. Często zdarza

Czy 2020 będzie dobry dla ogób które chcą zbadać swoje serce? - uroda UKG serca cieszyn
się jednak, że jej wyniki są niewystarczające i dodatkowo zleca się również dodatkowe badania, jak np. test wysiłkowy bądź ECHO serca.

Jeżeli chodzi o samo badanie EKG to jest ono proste i z reguły nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien zajmować pozycję leżącą oraz w miarę możliwości się wyciszyć. Podczas badania nie powinniśmy się ruszać ani rozmawiać. Po dobrze wykonanym badaniu należy ocenić wyniki. Co prawda taką analizę wyników może przeprowadzić zarówno internista, jak i lekarz rodzinny, ale najlepiej, aby zajął się tym specjalista, a więc w tym przypadku będzie to kardiolog. Jego doświadczenie powinno ułatwić postawienie odpowiedniej diagnozy.

Medycyna się stale rozwija, jednak warto wiedzieć, że EKG nie jest zbytnio doskonałym badaniem. Może zdarzyć się tak, że nawet pomimo dobrych wyników tego badania, lekarz zleci nam wykonanie również innych dodatkowych badań, ponieważ nawet prawidłowy wynik EKG nie daje 100% gwarancji braku jakiejkolwiek choroby serca. Sytuacja działa w dwie strony, ponieważ zły wynik tego badania, nie daje nam również 100% pewności występowania jakiejkolwiek choroby sercowej.
Na uwadze należy mieć również, że wcześniejsze wyniki badań należy raczej przechowywać, zamiast się pozbywać. Mogą one być przydatne podczas porównania dwóch wyników i analizy obecnej sytuacji.


EKG

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i mając te ponurą statystykę na uwadze, warto się badać nawet wtedy, gdy nic nie boli. Jednym z podstawowych zabiegów diagnostycznych, które pozwala wykryć chorobę serca, jest EKG.

Żeby zdążyć przed chorobą, szczególnie wtedy, gdy rozwija się bezobjawowo, wystarczy 10 -15 minut na kozetce w gabinecie lekarskim. Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne, bezpieczne i powszechnie dostępne. Przy jego pomocy diagnozuje się zarówno niemowlaki, jak i stulatków.

Elektrokardiografia (EKG) polega na rejestracji czynności mięśnia sercowego. Może ona posłużyć ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, często jednakże przy jej pomocy medycyna ratuje życie człowieka. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, zasłabnięcie, chwilowa utrata przytomności, dojmujące uczucie lęku połączone z nadmierną potliwością należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, a ten z pewnością skieruje nas na EKG.

Podstawowe badanie EKG trwa krótko, jednakże w przypadku wątpliwości kardiolog może zlecić Holter EKG, popularnie holter. Urządzenie to będzie miało za zadanie monitorować pracę serca sposób ciągły przez całą dobę w celu późniejszej szczegółowej analizy. Rejestrator przymocowany do ciała pacjenta ma niewielkie rozmiary i nie zakłóca normalnych czynności życiowych.

Interpretacją EKG może zająć się specjalista kardiolog czy też lekarz medycyny, ale w sytuacji zagrożenia życia dużą biegłością wykazują się też ratownicy medyczni.


EKG

EKG a więc tzw. elektrokardiogram umożliwia nam wykonanie badania naszego serca. Badanie jest bardzo proste w przeprowadzeniu oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Dzięki przeprowadzeniu takiej czynności będziemy w stanie odczytać oraz zarejestrować rytm naszego narządu, będziemy mogli ocenić pracę rozrusznika serca oraz zauważyć wszelkie nieprawidłowości w ukrwieniu. Medycyna prze do przodu każdego roku, jednak badanie EKG jest od lat podstawowym badaniem pomagającym rozpoznać chorobę serca.

Badanie przebiega bardzo szybko. Podczas jego wykonywania powinniśmy się odprężyć, ograniczyć do zera jakiekolwiek ruchy oraz zaprzestać całkowicie mowy. Pomieszczenie również powinno być dobrze wyciszone. Pacjent powinien się położyć, a następnie na jego górnych oraz dolnych kończynach zamontowane zostaną specjalne elektrody. Umieszczane są one również na klatce piersiowej. Tutaj warto wiedzieć, że w przypadku nadmiernego owłosienia klatki, może wystąpić przymus jej zgolenia, aby elektrody miały lepszą przyczepność do naszego ciała. Sama elektroda przed jej przymocowaniem, smarowana jest specjalnie przystosowanym do tego typu czynności żelem. Sprawia on, że zmniejsza się elektryczny opór naszej skóry. Z kolei same elektrody są mocowane do naszego ciała przy pomocy specjalnych klamer, przyssawek lub gumowych pasków.

Po dobrze wykonanym badaniu nasze wyniki powinien ocenić lekarz. Pomimo że badanie EKG jest w miarę podstawowym badaniem i wyniki może ocenić również lekarz rodzinny, to jednak powinniśmy się raczej skłaniać, aby nasze wynik ocenił specjalista w tej dziedzinie, a więc kardiolog.